کتابخانه مرکزی استان همدان

کتابخوانی یعنی عریض تر کردن زندگی

کتابخانه مرکزی استان همدان

کتابخوانی یعنی عریض تر کردن زندگی

کتابخانه مرکزی استان همدان

نفس کتابدارى، یک کار انسانىِ فرهنگىِ برجسته‌ است. از دوران نوجوانى، از اول سوادآموزى تا آخر عمر، انسان احتیاج دارد به کتاب؛ (مقام معظم رهبری)
----------------------------
آدرس کتابخانه:
چهاراه تختی، بلوار مفتح، تپه مصلی، کتابخانه مرکزی استان همدان
----------------------------
تلفن تماس با کتابخانه:
32646746- 32646747 - 32672012- و تلفن های داخلی با امکان تمدید تلفنی منابع به شرح ذیل است:
امانت و تمدید 255-266 - ثبت نام 250- کودک و نوجوان 260- نابینایان252- انتظامات 270- ریاست 262
---------------------------

بایگانی
آخرین مطالب

۸ مطلب در آذر ۱۳۹۵ ثبت شده است


در کتابخانه مرکزی همدان برگزار شد:

جمع‌خوانی کتاب «ترانه های نوازش» در بخش کودک کتابخانه مرکزی

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، رئیس کتابخانه مرکزی، اظهار داشت :  بخش کودک کتابخانه مرکزی استان همدان اقدام به برگزاری جمع‌خوانی کتاب «ترانه های نوازش » نوشته مصطفی رحماندوست از سری کتاب های برگزیده شده کتابخوان ماه آذر نهاد کتابخانه های عمومی کشور کرد.

خانم حسینی شعار  بیان نمود : این جمع‌خوانی با همکاری مربیان و کودکان مهد آریانا  و حضور شاعر استانی خانم زهرا آقا میرزایی برگزار شد.

ایشان افزودند: در این مراسم بخش ‌هایی از کتاب «ترانه های نوازش» نوشته مصطفی رحماندوست  بصورت آهنگین توسط  زهرا آقا میرزایی برای  نونهالان  مهد آریانا  قرائت شد.

وی ادامه داد: به منظور تمرکز هر چه بیشتر اعضاء در خصوص کتاب قرائت شده، سوالاتی در خصوص متن خوانده شده از حاضرین پرسیده ‌شد تا آن ‌ها به نحو موثرتری در امر خواندن شریک شوند. در پایان به تمامی شرکت کنندگان  جلسه ی همخوانی جوایزی اهدا شد.

78811121667825978082.jpg;30805685146152618134.jpg;

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ آذر ۹۵ ، ۱۲:۱۲
کتابخانه مرکزی همدان


در کتابخانه مرکزی همدان برگزار شد:

نمایشگاه کتاب با عنوان «یلدا را با کتاب روشن کنیم» در بخش کودک کتابخانه مرکزی

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، رئیس کتابخانه مرکزی، اظهار داشت :   به مناسبت فرا رسیدن جشن باستانی ، ایرانی شب یلدا  بخش کودک کتابخانه مرکزی استان همدان اقدام به برگزاری نمایشگاه کتاب با عنوان «یلدا را با کتاب روشن کنیم» کرد.

خانم حسینی شعار  بیان نمود : شب یلدا یا شب چله آخرین روز آذرماه، شب اول زمستان و درازترین شب سال است.ایرانیان باستان با باور اینکه فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلند تر شده و تابش نور ایزدی افزونی می یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می کردند،و چه خوب است ، که کتاب نیز به عنوان یکی از ارکان اصلی به این جشن باستانی راه یافته است و مردم با گرفتن فال از دیوان حافظ  لحظات خود را شیرین تر می کنند.

ایشان افزودند: کتابدارن بخش کودک نیز در پی اقدامی خلاقانه اقدام به برگزاری نمایشگاه کتاب با طعم  شب یلدا نموده اند. لذا،علاقمندان می توانند جهت بازدید به بخش کودک کتابخانه مرکزی مراجعه نمایند.

25159454972633653261.jpg;05932511685898723214.jpg;

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ آذر ۹۵ ، ۱۱:۵۴
کتابخانه مرکزی همدان

به مناسبت بزرگداشت هفته پژوهش، نمایشگاه کتاب و دستاوردهای پژوهشی در کتابخانه مرکزی همدان برپا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، خدیجه قنبری مهرنیّت؛ رابط پژوهشی اداره‌کل، اظهار داشت: بدیهی است که پژوهش کلید اصلی رشد و پیشرفت جوامع بشری محسوب می‌شود؛ به همین دلیل، نقش و اهمیت پژوهش در توسعه جامعه واقعیتی غیرقابل انکار است.
وی ادامه داد، با توجه به اهمیّت حوزه پژوهش در کتابخانه‌های عمومی به عنوان پایگاه‌های مهم و پویای نشر و توسعه علم و دانش در جامعه، برای نخستین بار در هفته پژوهش فعالیّت‌ها و برنامه‌های مختلفی از جمله نمایشگاه کتاب و دستاوردهای پژوهشی در کتابخانه مرکزی همدان برپا شد.
قنبری مهرنیّت، با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنایی مراجعه کنندگان با موضوع پژوهش و اهمیت آن در توسعه پایدار جوامع بود، ادامه داد: در این نمایشگاه کتاب بیش از 30 جلد از جدیدترین کتاب‌های روش تحقیق و پژوهش در حوزه‌های مختلف علم و نیز آخرین دستاوردهای پژوهشی و انتشارات کتابداران شامل؛ کتاب، مقاله، طرح‌های تحقیقاتی، پایان‌نامه‌ها و ... به معرض نمایش علاقه‌مندان گذاشته شد.


 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ آذر ۹۵ ، ۱۳:۲۸
کتابخانه مرکزی همدان


در کتابخانه مرکزی همدان صورت گرفت:

بازدید  2000 کودک و نوجوان دانش آموز  از  بخش کودک کتابخانه مرکزی

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، رئیس کتابخانه مرکزی، اظهار داشت : به مناسبت هفته کتاب ،کتابخوانی و کتابدار 2000 کودک و نوجوان دانش آموز در قالب 35 گروه از بخش کودک و نوجوان کتابخانه مرکزی بازدید کردند.

خانم حسینی شعار افزود: مطالعه کردن باعث رشد و شکوفایی استعداد و افزایش آگاهی در کودکان می‌شود و به همین منظور بخش کودک کتابخانه مرکزی در هفته کتاب میزبان 35 گروه بازدید از مدارس و مهد های مختلف  استان بود و به دلیل استقبال مراجعین این بازدید ها تا آخر آذر ماه نیز ادامه دارد.

ایشان افزودند:  هدف اصلی از برگزاری برنامه‌های فرهنگی همانند بازدید ، جذب و فرهنگ‌سازی و ترویج مطالعه از سنین کودکی می باشد.

وی ادامه داد: از جمله برنامه های فرهنگی در نظر گرفته شده  برای این گروها ، بازدید و آشنایی با بخش های مختلف  کتابخانه ،معرفی خدمات متنوع کتابخانه و آشنایی با نحوه ی بهره گیری از این خدمات ، تبلیغ عضویت در کتابخانه ،پخش بسته فرهنگی حاوی (برشور کتابخانه،فرم عضویت،خط کش و پذیرایی) و همچنین برنامه ی قصه گویی و مسابقه نقاشی برای کودکان سنین پایین تر می باشد.

46880020847244396012.jpg;41047710229421202368.jpg;87493617881045073779.jpg;14777506153039769235.jpg;97303126207500693699.jpg;79485093774524205220.jpg;29702796533141784017.jpg;67701385021850791990.jpg;55477792757489112987.jpg;09262293846663888532.jpg;

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ آذر ۹۵ ، ۰۸:۳۸
کتابخانه مرکزی همدان
قابل توجه اعضای کودک و نوجوان کتابخانه مرکزی
پنج شنبه مورخ 95/9/18 جمع خوانی کتاب " ترانه های نوازش" در بخش کودک برگزار می شود

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ آذر ۹۵ ، ۰۹:۲۴
کتابخانه مرکزی همدان

رئیس کتابخانه مرکزی همدان از برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی در راستای جذب حداکثری اقشار مختلف جامعه به کتاب، کتابخوانی و کتابخانه خبر داد.سیده منصوره حسینی‌شعار؛ رئیس کتابخانه مرکزی همدان، از برگزاری جلسه نقد کتاب "شما که غریبه نیستید" نوشته؛ هوشنگ مرادی کرمانی و جمع‌خوانی کتاب "صوفی و چراغ جادو" با شرکت اعضای نوجوان کتابخانه و دبیری، لیلا عبهری و زهرا آقامیرزایی از نویسندگان استانی خبر داد

حسینی شعار ادامه داد: برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان در کتابخانه و مدرسه و معرفی کتاب‌های خوانده شده توسط اعضا و دانش‌آموزان مدرسه از دیگر فعالیت‌های کتابخانه مرکزی در ماه گذشته بود که 10 تن از دانش‌آموزان و اعضای کتابخانه به معرفی کتاب در این نشست‌ها  پرداختند.

وی ادامه داد: برنامه «مدرسه در کتابخانه» در بخش نابینایان کتابخانه مرکزی در چهار زنگ برگزار شد که زنگ اول به معرفی خدمات و منابع اطلاعاتی ویژه نابینایان، شیوه جانمایی منابع بریل و آرشیو‌سازی منابع صوتی و الکترونیکی اختصاص یافت، زنگ دوم شامل معرفی جدیدترین سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای ویژه نابینایان و کم‌بینایان بود، در زنگ سوم به برگزاری نشست کتاب‌خوان ویژه کودکان و نوجوانان پرداخته شد و در نهایت مسابقه تند‌خوانی خط بریل و جمله‌سازی با کتاب برگزار شد.

دیگر برنامه اجرا شده در بخش نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه مرکزی، جلسه بررسی و جمع‌خوانی کتاب مجموعه اشعار سید حمیدرضا برقعی؛ شاعر آئینی جوان کشور، با حضور تعدادی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته ادبیات در بخش نابینایان بود که مجموعه اشعار این شاعر به صورت کتاب بریل و کتاب صوتی در بخش نابینایان موجود است.

رئیس کتابخانه مرکزی همدان، اضافه کرد: دیگر برنامه‎های کتابخانه شامل بازدید مقاطع مختلف مدارس، حوزه علمیه، کارکنان ادارات دولتی و برگزاری کارگاه آموزشی استفاده از نرم‌افزار سامان و جستجو در منابع برای کارکنان، دانشجویان، دانش‌آموزان و معرفی پایگاه‌های اطلاعاتی بود.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ آذر ۹۵ ، ۰۹:۱۴
کتابخانه مرکزی همدان

 

در کتابخانه مرکزی همدان برگزار شد:

برگزاری نشست کتابخوان کتابخانه ای ، مدرسه ای به مناسبت هفته کتاب ، کتابخوانی و کتابدار

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، رئیس کتابخانه مرکزی، اظهار داشت : به مناسبت هفته کتاب ،کتابخوانی و کتابدار نشست کتابخوان ویژه دانش آموزان بازدید کننده از کتابخانه برگزار شد و 3 نفر از دانش آموزان و 2 نفرازاعضای بخش کودک کتابخانه به معرفی کتاب های خود پرداختند.

وی گفت :  این نشست مبتکرانه(کتابخانه ای، مدرسه ای)  ابتدا با بازدید دانش آموزان از بخش کودک و نوجوان آغاز گردید و دانش آموزان با خدمات ،منابع ،و شرایط عضویت آشنا شدند.

ودر ادامه معرفی کنندگان  به معرفی کتاب های خود پرداختند:

شرح آثار ارائه شده نشست "کتاب‌خوان" به شرح زیر است:

1.      کتاب «قضاوت نادرست» / نویسنده: محمد پور وهاب / ارائه توسط: ابوالفضل نامداری(دانش آموز دبستان پسرانه سما)

2.      کتاب «خدا دوستت دارد» / نویسنده: غلامرضا حیدری ابهری / ارائه توسط: مهدی فعله گری(دانش آموز دبستان پسرانه سما)

3.      کتاب « یک موش و چند تا مامان و 6 قصه ی دیگر» / نویسنده: فروزنده خداجو / ارائه توسط: ابوالفضل عباسی(دانش آموز دبستان پسرانه سما)

4.      کتاب « قصه هایی از سرزمین های کهن» / نویسنده: کیومرث پارسای / ارائه توسط: علی قهرمانی(عضو بخش کودک و ونوجوان کتابخانه مرکزی)

5.      کتاب « مصاحبه با بزبز قندی» / نویسنده: سپیده خلیلی/ ارائه توسط: محمد حسین خدادادی(عضو بخش کودک و نوجوان کتابخانه مرکزی)

 1tzr_img_6602.jpgd2lq_img_6600.jpg68rg_img_6607.jpg

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱ آذر ۹۵ ، ۱۲:۲۴
کتابخانه مرکزی همدان


در کتابخانه مرکزی همدان برگزار شد:

جلسه شعر خوانی  به مناسبت هفته کتاب ، کتابخوانی و کتابدار

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، رئیس کتابخانه مرکزی، اظهار داشت : به مناسبت هفته کتاب ،کتابخوانی و کتابدار جلسه ی شعر خوانی  با محوریت  شعر آیینی و همچنین موضوع  آزاد  در بخش کودک و نوجوان  کتابخانه مرکزی برگزار گردید.

وی گفت :  این جلسه با حضور خانم زهرا آقا میرزایی از شاعران حوزه ی کودک استان همدان  و همچنین تعدادی از اعضای فعال کتابخانه برگزار شد.

ایشان افزودند: ابتدا خانم آقا میرزایی شعرهای از کتاب خود با عنوان" اتل متل ملوسک "قرائت کردند و در ادامه  اعضا به خواندن دلنوشته های خود پرداختند ،و خانم آقا میرزایی نقات قوت و ضعف هر یک از شعر ها را برای خواننداش بیان نمودند.

از جمله شعرهای زیبا ی قرائت شده توسط اعضا مربوط به آقای محمد حسین مجتهدی بود که شعر آیینی زیبای در وصف واقعه کربلا سروده بودند.

وی ادامه داد: قرار است جلسات شعر خوانی به صورت هفتگی روز های پنج شنبه ، در بخش کودک و نوجوان کتابخانه مرکزی دایر باشد ،لذا کسانی که مایل به شرکت در این جلسات هستند ،می توانند ،جهت ثبت نام به کتابداران  بخش کودک کتابخانه مرکزی مراجعه نمایند.

 

u60v_img_6595.jpgprhg_img_6597.jpg2vvx_img_6599.jpg

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱ آذر ۹۵ ، ۱۲:۱۶
کتابخانه مرکزی همدان