کتابخانه مرکزی استان همدان

کتابخوانی یعنی عریض تر کردن زندگی

کتابخانه مرکزی استان همدان

کتابخوانی یعنی عریض تر کردن زندگی

کتابخانه مرکزی استان همدان

نفس کتابدارى، یک کار انسانىِ فرهنگىِ برجسته‌ است. از دوران نوجوانى، از اول سوادآموزى تا آخر عمر، انسان احتیاج دارد به کتاب؛ (مقام معظم رهبری)
----------------------------
آدرس کتابخانه:
چهاراه تختی، بلوار مفتح، تپه مصلی، کتابخانه مرکزی استان همدان
----------------------------
تلفن تماس با کتابخانه:
32646746- 32646747 - 32672012- و تلفن های داخلی با امکان تمدید تلفنی منابع به شرح ذیل است:
امانت و تمدید 255-266 - ثبت نام 250- کودک و نوجوان 260- نابینایان252- انتظامات 270- ریاست 262
---------------------------

بایگانی
آخرین مطالب

۸ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است

کتــــــــــابخانه مرکزی استــان همدان - تعطیلی کتابخانه در روز25/08/93

ساعت قدیمی  

به اطلاع می رساند ، نظر به برگزاری همایش هفته کتاب و حضور مدیرکل محترم نهاد کتابخانه های کشور روز یکشنبه 25/08/93 کتابخانه تعطیل می باشد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ آبان ۹۳ ، ۱۳:۴۷
کتابخانه مرکزی همدان
کتــــــــــابخانه مرکزی استــان همدان - دعوت به برنامه فرهنگی و مفرح یک روز با کتاب

شادی کودک، شادی جهان است!

 

 به اطلاع می رساند ، به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی ، کتابخانه مرکزی اقدام به برگزاری برنامه مفرح و فرهنگی  یک روز با کتاب ویژه کودکان و نوجوانان به همراه خانواده ایشان و برگزاری مسابقه ، نمایش و سرگرمی  نموده است . لذا از تمامی کودکان و نوجوانان استان همدان بویژه کودکان عضو کلیه کتابخانه های  همدان به همراه خانواده ایشان دعوت می شود در این برنامه حضور به هم رسانند. 

زمان : روز پنج شنبه 29/08/93 ساعت 10الی13 

مکان : کتابخانه مرکزی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ آبان ۹۳ ، ۱۲:۰۷
کتابخانه مرکزی همدان
کتــــــــــابخانه مرکزی استــان همدان - زیارت عاشورا در کتابخانه مرکزی

 

عکس های ماه محرم و روز عاشورا

به نیم قطـره اشک محبتت  ندهم                                               اگر دهنـد به دستم تمام عالم را

          به اطلاع می رساند، با عنایت به برگزاری مراسم زیارت عاشورای اباعبدالله الحسین علیه السلام در دهه اول محرم از ساعت 7:45 لغایت 8:15 با مشارکت پایگاه بسیج و کتابخانه مرکزی در محل نمازخانه ، از علاقمندان دعوت به عمل می آید در این مراسم حضور به هم رسانند .

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ آبان ۹۳ ، ۰۷:۳۸
کتابخانه مرکزی همدان
کتــــــــــابخانه مرکزی استــان همدان - معرفی کتابهای طلایی(شما که غریبه نیستید اثر هوشنگ مرادی کرمانی) 

 
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ آبان ۹۳ ، ۱۴:۲۲
کتابخانه مرکزی همدان
کتــــــــــابخانه مرکزی استــان همدان - ساعت کاری کتابخانه مرکزی در نیمه دوم سال

 شنبه تا چهار شنبه :ساعت ۸  الی ۱۸

و پنج شنبه ها : ساعت ۸الی ۱۷

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ آبان ۹۳ ، ۱۳:۳۹
کتابخانه مرکزی همدان
کتــــــــــابخانه مرکزی استــان همدان - جلسه نقد استانی و مسابقه اینترنتی کتاب قیدار 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ آبان ۹۳ ، ۱۲:۱۲
کتابخانه مرکزی همدان
کتــــــــــابخانه مرکزی استــان همدان - کتابدار مهمترین مؤلفه در فرآیند فعالیت ‌نهاد کتابخانه‌های عمومی استمحمد اله یاری در نشست هم اندیشی معاونین نهاد کتابخانه‌های عمومی با کتابداران استان همدان اظهار داشت: کتابدار مهمترین مؤلفه در فرآیند فعالیت ‌نهاد کتابخانه‌های عمومی است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این نشست عنوان نمود: حضور در جمع فرهیخته کتابداران موجب مباهات است و گفت اینگونه نشست ها فرصت خوبی است تا از نزدیک با کتابداران آشنا شده و از مشکلات و خواسته های آنها مطلع شویم.
محمد اله یاری گفت: کتابداران نیروهای اصلی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در خط مقدم هستند و شغل بسیار حساس و ارزشمندی را به عهده دارند که نیازمند اهتمام به امور معیشتی و انگیزشی آنها است که از اولویت‌های دبیرکل محترم نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور می باشد.
وی اظهار کرد: مسوولان نهاد به دنبال آسیب شناسی مسائل و مشکلات کتابداران و کتابخانه‌های عمومی هستند و نظرات کارشناسی کتابداران و کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این رابطه کمک شایانی خواهد داشت.
اله یاری ادامه داد: وضعیت قرارداد کتابداران، مسائل کتابداران روستایی، بیمه، رفاهیات، اضافه کردن نیروهای جدید به بدنه نهاد کتابخانه‌های عمومی و غیره از دیگر برنامه‌هایی است که در دستور کار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور قرار دارد.
امین متولیان نیز بیان داشت: نهادکتابخانه‌های عمومی کشور به ارتقای همه جانبه جایگاه کتابداران اهتمام کامل داشته و این امر به برنامه ریزی های نهاد گره خورده است.
وی ادامه داد: دیدگاه دبیرکل محترم نهاد بر این باور است که کتابدار در کنار مسوولیت مدیریت خدمات کتابخانه‌ای باید به عنوان یک مرجع فکری و فرهنگی در جامعه خدمت رسانی نماید که این موضوع نیازمند آرامش فکری و آسایش خیال او دارد.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی نهاد کتابخانه های عمومی کشور بیان داشت: یکی از برنامه‌های ویژه نهاد تقویت و ارتقای نرم افزار سامان و تجهیز تمام کتابخانه‌های عمومی که دارای زیرساخت مخابراتی هستند به این سامانه تا پایان آذرماه سال جاری است.
وی افزود: یکی از مشکلات کتابداران ارائه گزارش های کتابخانه‌ای در قالب های گوناگون است که پیگیریم تا پایان سال این گزارش‌ها به صورت متمرکز، با تعریف برنامه ای خاص در نرم افزار سامان قابل جمع آوری باشد.
ارشاد استعدادی عنوان کرد: کلید تحقق رسالت نهاد به دست کتابداران است و برنامه‌های اجرایی استان بر اساس کتابخانه محوری است.
در ابتدای این مراسم مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان و کتابداران و ارئه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی استان اظهار داشت: این اداره کل از مجموعه کتابدارانی توانمند، تحصیلکرده و نیروی جوان و با میانگین سنی 32 سال بهره‌مند می باشد که بالغ بر 85 درصد آنها مدرک کارشناسی و بالاتر دارند.
ارشاد استعدادی ادامه داد: با همدلی و همت همکاران اداره کل کتابخانه‌های عمومی در راستای تحقق اهداف نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  با برنامه ریزی و تدوین طرح جامع کتابخانه های عمومی استان در سال 93در بیشتر شاخص‌های تعیین شده با برنامه‌های ترسیم شده عملکرد موفقی داشته و البته هنوز کاستی هایی نیز وجود دارد که امیدواریم آنها را مرتفع نماییم.
وی از تدابیر دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ارتقاء و اعتلای جایگاه کتابخانه‌ها و کتابداران تقدیر به عمل آورد و گفت: حرکت نهاد کتابخانه‌های عمومی با یک شتاب خوب در مسیر مرتفع کردن خواسته های کتابداران و نیازهای کتابخانه‌های عمومی شایسته تجلیل است.
وی با اشاره به شاخص های تعیین شده در برنامه ششم توسعه برای کتابخانه های عمومی تصریح کرد: تعیین بعضی از آمارها برای کتابخانه‌ها از لحاظ اجرایی شدن توسط کتابداران با وضعیت موجود منطقی نیست و لازم است که در مورد آن بازبینی و منطقی سازی شود.
کتابداران استان همدان نیز ضمن قدردانی از زحمات دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در رابطه با کاهش ساعت کاری و افزایش حقوق کتابداران اظهار داشتند: این اقدامات ارزشمند دبیرکل نشان از توجه و دغدغه ایشان در خصوص وضعیت رفاه و معیشت کتابداران داشته و مسلماً موجب ارتقای منزلت و روحیه جامعه کتابداران می شود.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ آبان ۹۳ ، ۱۱:۵۴
کتابخانه مرکزی همدان
کتــــــــــابخانه مرکزی استــان همدان - بازدید معاون توسعه کتابخانه‌ها به همراه معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی نهاد از کتابخانه‌ مرکزیمعاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی کشور تاکید نمود:لزوم کار تبلیغی و جریان سازی فرهنگی برای کتاب‌های جدید قبل از ورود به کتابخانه‌هامعاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد به همراه معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی نهاد از کتابخانه‌های عمومی همدان بازدید به عمل آورد وتاکید نمود: انجام کار تبلیغی و جریان سازی فرهنگی برای کتاب جدید قبل از ورود به کتابخانه‌های عمومی ضروری است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، محمد اله یاری فومنی وضعیت کتابخانه‌های عمومی همدان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به دنبال تامین و تجهیز کامل منابع و امکانات کتابخانه‌ای است و در همین راستا در نظر داریم تا پایان سال در 5 نوبت دیگر و با ارسال کتاب از نهاد کتابخانه‌های عمومی به منابع کتابخانه‌ای کشور اضافه نماییم.
وی بیان داشت: آنچه در کتابخانه‌ها بیش از همه مشهود است کار عاشقانه و خلاقانه کتابداران کتابخانه ‌هاست که با کمترین هزینه و عشق به کار به تزئین کتابخانه‌های خود پرداخته و فضای شاد و مطلوبی را در محیط کتابخانه فراهم آورده‌اند.
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد از طرح جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نام دفترک نورسیده ها گفت و افزود: در این طرح چکیده ای از مطالب کتاب‌های جدیدی که به کتابخانه‌های عمومی ارسال می شود گنجانده شده و کتابداران می توانند با دانلود از روی پورتال نهاد کتابخانه های عمومی کشور آن را در معرض دید مراجعه کنندگان قرار دهند.
وی تصریح کرد: قبل از اینکه کتاب جدیدی وارد کتابخانه شود نیاز است که یک کار تبلیغی و جریان سازی فرهنگی جهت آشنایی و زمینه سازی برای مراجعه کنندگان صورت پذیرد چراکه این امر موجب ترغیب و تشویق مخاطب برای مطالعه آن کتاب می شود.
اله یاری فومنی ادامه داد: دفترک نو رسیده ها که از این پس مقارن با هر بسته ارسالی کتاب روی پرتال سامان بارگزاری خواهد شد، تلاش می کند با طرح نکاتی در قالب معرفی و خلاصه از هر عنوان، پنجره ای بگشاید به جهان درون آن.
 وی گفت: نسخهpdfضمن اینکه قابل مطالعه است به کتابدار علاقه مند امکان می دهد تا طی دوره های زمانی مشخص نسخه کاغذی تعدادی از آنها را تهیه و از طریق تابلوی کتابخانه خود اعضا را از رسیدن این کتاب ها آگاه نماید و اعضا نیز با مطالعه مطالب آن با چند و چون کتاب مورد نظر آشنا خواهند شد که به نوع خود در جذب مخاطب بسیار اثرگذار خواهد بود.
امین متولیان نیز در این بازدید اظهار کرد: خوشبختانه با تلاش و همت کتابداران شاهد اجرای برنامه های متنوعی از جمله در بخش‌های کودک کتابخانه‌ها هستیم که از نکات مثبت و قابل تحسین است.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی نهاد کتابخانه های عمومی کشور ادامه داد: امیدواریم با تدبیر برنامه‌ها، اجرای اقدامات لازم و تلاش‌های کتابداران دلسوز و توانمند کتابخانه‌ها در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، شاهد ارتقای روزافزون سرانه مطالعه در سطح کشور باشیم.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱ آبان ۹۳ ، ۰۴:۲۸
کتابخانه مرکزی همدان